Zakazana informacja handlowa

Właśnie otrzymałam wiadomość z zapytaniem o zgodę na przesłanie informacji handlowej dotyczącej warsztatów na temat skutecznej windykacji, które odbędą się w Warszawie. Dalej podana jest dokładna data prowadzenia warsztatów, konkretna cena, którą należy uiścić za uczestnictwo.

W e-mail’u prosi się odbiorcę o udzielenie zgody na przesłanie informacji handlowej dotyczącej tychże warsztatów podczas, gdy większość informacji zawiera już samo zapytanie o zgodę.

W internecie zapytań takich krąży bez liku i każdy bez wątpienia miał okazję otrzymać podobne zapytanie, jak ja dzisiaj.

Wysyłanie informacji handlowych pocztą elektroniczną wymaga uprzedniej i wyraźnej zgody odbiorcy informacji. Oznacza to, że zakazane jest wysyłanie informacji handlowej drogą elektronczną bez zgody odbiorców.

O informacji handlowej i jej definicji w świetle prawa pisałam tutaj https://przetwarzaniedanych.pl/zimowa-lawina-rabatow/.

W polskim porzadku prawnym zakazane jest wysyłanie reklam do oznaczonego odbiorcy będącego osobą fizyczną. Oznacza to, że dopszuczalne będzie wysyłanie ofert i innych wiadomości marketingowych na adresy firmowe, ale takie, które nie zawierają danych osobowych osób fizycznych.

Na wstępie dałam przykład  zapytania o zgodę na przesyłanie informacji handlowej, przesyłanego do odbiorcy jako tzw. pierwszy e-mail .  Jednakże e-mail ten w swojej treści oprócz  prośby o wyrażnie zgody na przesyłanie informacji zawierał też informację handlową sensu stricte. Taka praktyka nie może znaleźć usprawiedliwienia w obowiązujących rzepisach a informacja taka musi być zakwalifikowana jako zakazana informacja handlowa.

{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Mikołaj Lech | Wzory Przemysłowe Blog 13.03.Marzec o 19:43

Ciekawa uwaga.

Zauważam jednak u siebie poza mailami z prośbą o zgodę na przesłanie oferty, również morze typowego spamu, gdzie bez ceregieli wrzucany jest baner reklamowy.

Czy takie przypadki można w łatwy sposób gdzieś zgłosić?

Pozdrawiam

Mariola Malicka 13.03.Marzec o 20:22

Witam i dziękuję za komentarz. Możliwości teoretycznie jest sporo: zawiadomienie UOKiK- Prezes UOKiK może wszcząć postępowanie w przypadku naruszenia zbiorowych interesów konsumentów, skarga do GIODO (wysyłanie spamu niezgodne z uodo przetwarzanie danych osobowych, zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia złożone na policję (wysyłanie niezamówionej informacji handlowej jest wykroczeniem ściganym na wniosek pokrzywdzonego, wreszcie wystąpić na drogę sądową z pozwem o zadośćuczynienie z tytułu naruszenia dóbr osobistych… Jak widać możliwości jest całkiem sporo:-) Pozdrawiam

Konrad 14.03.Marzec o 05:48

Witam. Zastanawia mnie czy myślenie oferty na adres firmowy gdzie przed małpa jest np. Słowo : bob, wit, kos, … Nie wieku czy to nazwisko czy jakiś skrót… Dziękuję ciekawy artykuł.

Konrad 14.03.Marzec o 13:33

Witam, Wkradły się błędy do mojego poprzedniego pytania. Chodziło mi o maile wysyłane na np Bob@op.pl albo wit@wp.pl nie wiemy czy to jest nazwisko czy sam nie wiem co… Pozdrawiam

Mariola Malicka 14.03.Marzec o 16:10

Witam,
Klasyfikacja adresów fikcyjnych, co do których z ich brzmienia trudno wywnioskować, czy należą do osoby fizycznej, czy innego podmiotu wydaje się problematyczna.
Brak jest jednoznacznych reguł co do sposobu właściwej klasyfikacji adresów mailowych, dlatego w każdej sytuacji zasadna będzie analiza informacji o odbiorcy niezamówionych informacji handlowych, tak aby nie naruszyć przepisów. W przypadku wątpliwości najbezpieczniej wysłać pocztą elektroniczną, prośbę o wyrażenie zgody. No i należy pamiętać, iż w odniesieniu do odbiorców niebędących osobami fizycznymi, nadal nie można wysyłać informacji wygenerowanych przez automatyczne systemy wywołujące za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
pozdrawiam

Monika Loryńska 21.06.Czerwiec o 13:29

Witam, podobną ofertę dostałam, ale nie wiem, na jaki e-mail to przyszło bo nie widać go w polu Odbiorca – przypuszczam, że to jakaś większa lista. Nie mniej jednak, czy jeśli nadawca wysłał to na ogólnodostępny adres firmowy, ale w zapytaniu już przedstawił ofertę – jest link do oferty z ceną, miejscem i datą, to narusza przepisy ?

Mariola Malicka 21.06.Czerwiec o 18:03

Jeśli jest to ogólnodostępny adres firmowy to znaczy nie zawierający danych oznaczonej osoby fizycznej to nie narusza ustawy o ochornie danych osobowych oraz ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną…
pozdrawiam
Mariola Malicka

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: