kancelaria@przetwarzaniedanych.pl

Kancelaria na Facebooku

Kancelaria na Linkedin

Zgoda na badanie osobowości

Wczoraj dzwonił do mnie znajomy. Pracodawca poprosił go o wyrażenie zgody na badanie osobowości przy pomocy grafologicznej analizy pisma. Swoją drogą podobno bardzo skuteczna metoda. Był nieco zdezorientowany.  Pytał mnie czy pracodawca ma prawo żądać od niego wyrażenia zgody na takie badanie. Odpowiedziałam, że żądać to nie może na pewno.

Pracodawca może żądać od pracownika lub kandydata do pracy danych wymienionych szczegółowo w Kodeksie pracy. Oznacza to, że nie ma podstaw prawnych żądanie przez pracodawcę jakichkolwiek innych danych niż te literalnie wymienione w przepisach. A badanie osobowości przy pomocy testów psychologicznych mimo postulatów ze strony środowiska pracodawców nie zostało w prawie polskim uregulowane.

Przetwarzanie innych danych nawet za zgodą pracownika wielokrotnie w doktrynie i orzecznictwie zostało uznane za nieuprawnione. Przede wszystkim z uwagi na stosunek podległości służbowej występujący między pracodawcą a pracownikiem, który powoduje, iż zgoda wyrażona przez pracownika zawsze może być zakwestionowana.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych musi być wyraźna oraz wyrażona w sposób swobodny i nieskrępowany jakąkolwiek presją. W tym przypadku oczekiwaniami pracodawcy, aby pracownik wyraził zgodę na pożądane przez pracodawce badanie.

Z drugiej jednak strony wydaje się, że podejście zaprezentowane powyżej może być niekorzystne nie tylko dla pracodawcy, ale również dla samego pracownika. Sam pracownik bowiem może mieć wolę wyrażenia zgody na wykonanie takiego czy innego badania.

Najlepiej byłoby oczywiście, gdyby przepisy kodeksu pracy zostały zmienione w zakresie danych, które  pracodawca ma prawo przetwarzać. W tej kwestii środowisko pracodawców zwraca uwagę na konieczność przetwarzania danych o karalności, przeprowadzania testów psychologicznych i psychometrycznych czy gromadzenia danych o pracownikach zawartych w opiniach czy referencjach.

Mój znajomy zgodził się na badanie. Większość z pracowników czy kandydatów do pracy chyba jednak poproszona taką zgodę wyraża w obawie negatywnych konsekwencji, jakie mogłoby ich spotkać ze strony pracodawcy w przypadku.

W związku z powyższym omawiane kwestie powinny uregulować przepisy w sposób otwierający drogę do przetwarzania niektórych rodzajów danych osobowych osobowych, w sposób gwarantujący poszanowanie praw i wolności pracowników. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: