kancelaria@przetwarzaniedanych.pl

Kancelaria na Facebooku

Kancelaria na Linkedin

Rezolucja Parlamentu UE – ochrona danych osobowych

Kilka dni temu Parlament Europejski przyjął rezolucję i wezwał Komisję Europejską oraz władze USA do niezwłocznego wznowienia negocjacji nad umową ramową i ochronie danych osobowych przekazywanych i przetwarzanych do celów współpracy policyjnej i sądowej .

parlament europejski strasburg

Ma to miejsce  po ostatnich rewelacjach na temat inwigilowania rządów a także zwykłych obywateli przez amerykański wywiad. Pomimo wysyłanych zapytań USA nie odpowiada, jednakże trudno wyobrazić sobie zamrożenie relacji handlowych ze strategicznym parterem, posłowie europejscy wiedzą, że podobne praktyki w dyplomacji są niemal oczywiste.  .

Ostatnie wydarzenia dały impuls Europarlamentarzystom do przyspieszenia prac nad nowymi przepisami o ochronie i przetwarzaniu danych osobowych w sektorze publicznym i prywatnym. Nie wiemy jednak w jaki sposób Unia ma nas chronić przed  nadużyciami ze strony obcych wywiadów, gdyż nie ma ona do tego żadnych narzędzi.

Pomiędzy Europą i Ameryka są wielkie różnice w kwestii ochrony danych osobowych. W UE  dane są chronione z zasady, a ich przetwarzanie jest dopuszczalne tylko w ramach określonych wyjątków. W USA jest zupełnie odwrotnie – dane można dowolnie przetwarzać, jeśli przepisy prawa tego nie zakazują. Aby doszło do zbliżenia Amerykanie winni zmienić swoją politykę .

 Już dawno prace nad  umową ramową w sprawie danych osobowych utknęły w martwym punkcie, więc rzeczywiście nie pozostaje nic innego, jak podjąć je na nowo. Parlamentarzyści wezwali również Radę do przyspieszenia  prac nad pakietem dotyczącym ochrony danych osobowych, a zwłaszcza nad proponowaną dyrektywą w sprawie ochrony danych, wezwali także Komisję do zadbania o to, aby europejskie standardy ochrony danych osobowych nie ucierpiały w negocjacjach Transatlantyckiego Porozumienia o Handlu i Inwestycjach z USA.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: