kancelaria@przetwarzaniedanych.pl

Kancelaria na Facebooku

Kancelaria na Linkedin

Reforma ochrony danych coraz bliżej

Reforma ochrony danych była jednym z głównych tematów marcowej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego.

W dniu 12 marca 2014 r. Parlament Europejski przegłosował przyjecie przepisów projektu rozporządzenia o ochronie danych osobowych . To kolejny ważny krok w sprawie reformy ochrony prywatności, zaś obecnie kluczowe dla nowych przepisów są toczące się prace w Radzie Unii Europejskiej.  Dzięki temu, posłowie wybrani w maju, będą mogli zadecydować o podjęciu pracy wykonanej przez poprzedników, aby nie zaczynać od początku.

Rozporządzenie przyniesie szereg zmian. Najważniejsze jednak, że będzie obowiązywało we wszystkich państwach Unii Europejskiej bezpośrednio. Wychodzi na przeciw zmianom, które zaszły od uchwalenia 19 lat temu dyrektywy o ochronie danych osobowych.

Postęp w dziedzinie nowych technologii, bogactwo sposobów przetwarzania danych osobowych w internecie to wyzwania, którym reforma stara się sprostać.

W świecie wirtualnym,  w którym dane osobowe stały się swoistą walutą, wartością samą w sobie ich szczególna ochrona wydaje się niekwestionowana. Wszyscy są co do tego zgodni. Jednak stawiając na ochronę danych osobowych z pola widzenia nie można tracić też dynamicznego rozwoju gospodarki internetowej. Proponowane rozwiązania wobec tego muszą dążyć do odpowiedniego wyważenia tych dwóch istotnych wartości.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: