kancelaria@przetwarzaniedanych.pl

Kancelaria na Facebooku

Kancelaria na Linkedin

Prawnicy a ochrona danych osobowych

Dzisiaj w Rzeczpospolitej ukazał się artykuł pt. “Prawnicy słabo chronią dane osobowe“, w którym GIODO po raz kolejny przywołuje tę grupę zawodową, jako nie nazbyt biegłą w temacie ochrony danych osobowych.

Jednocześnie GIODO rozwiewa krążący wśród prawników mit jakoby regulacje prawne dotyczące ochrony danych osobowych ich nie dotyczyły. Tajemnica zawodowa radcowska i adwokacka ma zapewniać danym dalej idącą ochronę i polega na tym, że bez zgody osoby, której dane dotyczą radca czy adwokat nikomu nie ma prawa udostępniać danych osobowych. W wyjątkowych przypadkach tylko sąd może prawnika zwolnić z tej tajemnicy.

W pozostałym zakresie należy stosować regulacje prawne dotyczące ochrony danych osobowych. Kancelaria radców prawnych powinna więc mieć podstawowe dokumenty, jeślii przetwarza dane w systemach informatycznych takie jak politykę bezpieczenstwa oraz instrukcję zarządzania systemem informatycznym.

Z pracy biura GIODO wynika też, że zdarzają się nie tak znowu rzadko, skargi na Kancelarie w związku z naruszeniem ustawy o ochronie danych osobowych. GIODO w reakcji na skargę zmuszony więc jest do wszczęcia postępowania administracyjnego, które może co prawda wykazać bezzsadność skargi z jednej strony, ale z drugiej ujawnić inne braki, na które GIODO zareagować będzie musiał.

Nie taki diabeł straszny jak go malują. Temat ochrony danych osobowych jest rzeczywiście trochę po macoszemu traktowany przez prawników tak samo,podobnie  jak przez innych przedsiębiorców tylko w odróżnieniu od tych ostatnich prawnicy na pewno, gdy z tematem się juz zmierzą poradzą sobie z jego załatwieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: