kancelaria@przetwarzaniedanych.pl

Kancelaria na Facebooku

Kancelaria na Linkedin

Powołanie ABI nie jest obowiązkiem

Inspiracją do tego wpisu była rozmowa z klientem, który zadzwonił do mnie z przerażeniem, że zmieniły się przepisy i że on chce zgodnie z nimi uporządkować obszar ochrony danych osobowych i powołać  ABI .

W toku rozmowy zorientowałam się, iż  klient ma przeświadczenie, że powołanie ABI stało się obowiązkiem prawnym, o czym przypomina nieustanny spaming od firm, które świadczą tego rodzaju usługi w zakresie ochrony danych osobowych.

Świadectwo klienta trochę mnie wprawiło w osłupienie, gdyż nie zdawałam sobie sprawy, że uprawiane są tego rodzaju naganne praktyki. Dodatkowo jeszcze wprowadzające w błąd. Bowiem nowelizacja ustawy o ochronie danych osobowych, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2015 r. nie wprowadza obowiązku powołania ABI a wręcz przeciwnie stanowi, iż powołanie ABI jest prawem a nie obowiązkiem administratora danych.

W przypadku niepowołania ABI jego zadania z wyłączeniem obowiązku sporządzania sprawozdania wykonuje administrator danych.

Czy administrator danych osobowych w związku z niepowołaniem ABI, w świetle znowelizowanej ustawy o ochronie danych osobowych  osobowych będzie miał więcej obowiązków, przyjrzymy się w kolejnych wpisach.

2 comments

  1. Rzeczywiście spaming w tym temacie jest olbrzymi, a treść wprowadzająca w błąd, co rusz powtarzającą się: \”Do 30.06.2015 każdy szef musi powołać ABI i zgłosić go do GIODO\” co chwile zarząd mnie wzywa z pytaniem \”co to\”.
    Z lekkim niepokojem przeczytałam wpis o rozrządzeniu, które niweluje cel powołania ABI, czy mogę prosić o link do jego treści?

    1. Czyli faktycznie spaming szaleje…Tak jak pisałam wobec tak nachalnej oferty usług zalecany jest spokój. Pani Katarzyno nie ma takiego rozporządzenia, które niweluje cel powołania ABI. Pisałam, że powołanie ABI nie jest obowiązkiem, jak również, że nie dla każdego przedsiębiorcy powołanie będzie rozwiązaniem optymalnym. Pisałam, że są inne niże powołanie ABI rozwiązania, które przedsiębiorcy mogą w swoich organizacjach wprowadzać, aby zapewnić zgodność przetwarzania danych z prawem. Rozporządzenie wykonawcze to rozporządzenie, które określa tryb oraz sposób zapewniania zgodności przetwarzania danych osobowych z uwzględnieniem obowiązków ABI. Jednak piszę też, że rzeczywiście nowa regulacja to nowe obowiązki nawet dla tych ADO, którzy nie powołają ABI. Niestety takie są fakty, ale to z automatu nie równa się konieczności powołania ABI. Trochę to skomplikowane:-)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: