kancelaria@przetwarzaniedanych.pl

Kancelaria na Facebooku

Kancelaria na Linkedin

Powierzenie przetwarzania danych osobowych

W procesie przetwarzania danych osobowych występuje administratrator danych oraz przetwarzający, któremu administrator powierzył dane do przetwarzania.

Przetwarzanie danych osobowych to zgodnie z literą prawa każda operacja na danych taka jak zbieranie, utrwalanie, przechowywanie, poprawianie, udostępnianie danych itp. Podstawą powierzenia danych zgodnie z OchrDanOsobU jest pisemna umowa pomiedzy administratorem a procesorem czyli przetwarzającym. Potrzeba powierzenia danych rodzi się w związku z wykonywaną przez administratora działalnością i może mieć miejsce przy typowym zleceniu usług na zewnątrz i być związana z różnymi przejawami tej działaności. Na przykład administrator zlecejący wykonanie badania marketingowego profesjonalnemu podmiotowi w oparciu o przekazane dane osobowe lub administrator korzystający z usług zewnętrzych usługodawców w zakresie wsparcia IT lub korzystający z zewnętrznego hostingu.

W każdej sytuacji, gdy zawierając umowę o świadczenie usług jesteśmy zobowiązani do przekazania danych lub ich udostępnienia lub innej formy ich przetwarzania mamy do czynienia z instytucją powierzenia danych do przetwarzania. W takich sytuacjach należy pamiętać, aby po pierwsze zawrzeć umowę na pismie a po drugie wyposażyćw klauzule zapewniające przetwarzanie powierzonych danych zgodnie z prawem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: