kancelaria@przetwarzaniedanych.pl

Kancelaria na Facebooku

Kancelaria na Linkedin

Ochrona danych osobowych

Ochrona danych osobowych postrzegana jest przedsiębiorców często jako kolejny przykry obowiązek, ktory hamuje ich rozwój. Jednak wiekszość przedsiebiorców, z ktorymi mam do czynienia po początkowej niechęci w miarę zgębiania zagdnień związanych z ochrona danych osobowych zmienia zupełnie swoje nastawienie.

Każdy ma prawo do ochrony danych osobowych dotyczących jego osoby stanowi podstawowy akt prawny w zakresie ochrony danych osobowych, już w pierwszych słowach.

Dane osobowe są dobrem prawnie chronionym, fakt ten w świadomości ogólnospołecznej powoli, ale nabiera znaczenia.

Zaobserwować jednak można swoisty paradoks. Bowiem z jednej strony widzimy rosnącą w zakresie ochrony danych osobowych świadomość, zwłaszcza z uwagi na galopujący rozwój obrotu danymi w internecie. Z drugiej jednak niefrasobliwość w zakresie wypełniania obowiązków w zakresie tejże ochrony przez samych przedsiębiorców.

Nie tak dawno otrzymałam telefon od przedsiębiorcy, który chciał się upewnić czy w swojej działalności przetwarza dane osobowe zgodnie z prawem. Okazało się, że kontakty wyszukuje w internecie, następnie nawiązuje kontakt telefoniczny lub przez e-mail. Dane osobowe przechowuje w skrzynce pocztowej odpowiednio skatalogowane. 

Do zbadania tematu ochrony danych osobowych mój rozmówca został niejako popchnięty przez osobę, która wytknęła mu, iż kontaktuje się z nia a przecież nie posiada zgody na przetwarzanie jej danych osobowych w tym kontaktowanie w celu przedstawienia swojej oferty.

Mimo, iż rozmówca bez wątpienia był rozgarniętym człowiekiem, radzącym sobie w prowadzeniu swojego niewielkiego biznesu. Jednak do głowy mu nie przyszło, że jest coś takiego jak prawna ochrona danych osobowych i obowiązki do wykonania w tym zakresie. Ochrona, która ustanawia zasady legalnego przetwarzania danych osobowych.

Niestety większość małych i średnich przedsiębiorców poczytuje ochronę danych osobowych, jako kolejny przykry obowiązek.

Jednakże tak, ja powiedzialam na wstępie po początkowym buncie wobec rygorów i wymogów prawnych związanych z ochroną danych osobowych z reguły przedsiębiorcy przyjmują potrzebę uregulowania tej kwestii w swojej organizacji. Skuteczna ochrona danych osobowych nas wszystkich bowiem zależna jest właśnie od odpowiedniego podejścia samych przedsiębiorców do tego coraz ważniejszego zagdnienia.

5 comments

 1. Mnie osobiście ochrona danych osobowych kojarzy się z takim oto paradoksem.
  Z jednej strony świadomość prawna ludzi rośnie, również w tej dziedzinie, często spotykam się z pytaniem dotyczącym tego “czy druga strona może wymagać ode mnie podania numeru takiego, śmego i owego”.
  Z drugiej jednak strony zachowanie pewnej grupy osób, polegające na swoistym ekshibicjoniźmie, przejawiające się w rozpowszechnianiu swoich danych osobowych na różnego rodzaju portalach, nie tylko społecznościowych, wciąż jest dla mnie niezrozumiałe.
  Niektórzy czekają tylko na takie prezenty i z pewnością nie zamierzają wykorzystać ich w przyjaznych działaniach;)
  Z pewnością dane osobowe należy chronić i trzeba to robić rozważnie.
  Pozdrawiam!

  1. Tak rzeczywiście to też jest pewien paradoks. Jednak swoisty ekshibicjonizm na portalach, jeśli uprawiany przez dorosłych, należy uszanować. Cóż może takie to czasy nastały. Nie wiem. Abstrahując od oceny socjologicznej zjawiska na gruncie prawa dorosłe osoby są autonomiczne w swoich działaniach i jak im się tak podoba, lubią to niech sobie uprawiają. Jak potem się okaże, że zdjęcia z imprezki pozbawiły szansy na pracę, awans, umowę to się może ktoś zastanowi… Gorsze i wymykające się prawu jest umieszczanie zdjęć, informacji o osobach trzecich bez ich zgody… A na koniec żeby całkiem zamieszać problemów może nam przysposobić nadmiar informacji o nas w internecie, ale ich brak również. Nie ma Cię w internecie nie można Cię sprawdzić, namierzyć, zweryfikować, oszacować a przez to w oczach niektorych możesz mieć mniejszą wiarygodność. Ech skomplikowane to wszystko:-)
   pozdrawiam

 2. Ale zaraz moment.

  Skoro dane jakimi posługiwał się przedsiębiorca są ogólno dostępne, zakładam, że nie były to dane osób prywatnych, tylko dodatkowo przedsiębiorców to jaka zgoda na przetwarzanie?

  1. “Osoba prywatna” na gruncie prawa ochorny danych osobowych nie występuje, w świetle ogólnych przepisów prawa cywilnego również nie:-) Nasz przedsiębiorca szukał i znajdował dane osób fizycznych, których to dane podlegają ochronie.

 3. No pisząc “prywatna” miałem na myśli osoby fizyczne ;), ale ok, jeśli rzeczywiście nie były to dane innych przedsiębiorców tylko osób fizycznych, to wszystko się zgadza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: