kancelaria@przetwarzaniedanych.pl

Kancelaria na Facebooku

Kancelaria na Linkedin

Kserowanie dokumentów a ochrona danych osobowych

Często spotykamy się z  koniecznością kserowania dokumentów, warto zatem  zastanowić się nad tą czynnością z uwagi na kwestie dotyczące  ochrony danych osobowych.

Przepisy ustawy o ochronie danych osobowych oczywiśnie nie zakazują kserowania dokumentów, ważne jest jednak przy tym aby nie kopiować i gromadzić dokumentów  w szerszym zakresie niż zakłada to cel dla którego dane są kserowane.

Na ten temat wypowiedział się  Naczelny Sąd Administracyjny,  w wyroku z dnia 19 grudnia 2001 r. (sygn. akt II SA 2869/00) orzekł, iż “gromadzenie danych osobowych przez wykonanie kopii dokumentu zawierającego te dane jest kwestią techniczną, obojętną dla prawodawcy reglamentującego w ustawie o ochronie danych osobowych przetwarzanie tego rodzaju danych.”

Nie jest istotne przy tym jaką zastosowaną technikę utrwalania danych np kopiowanie, przepisywanie, gdyż technika ta nie przesądza o legalności przetwarzania danych. Decyduje o tym przede wszystkim : podstawa prawna przetwarzania danych (art. 23 ustawy), rodzaj przetwarzanych danych (art. 27) oraz granice przetwarzania (art. 26 ust. 1 pkt 3).

Analogiczne stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 7 listopada 2003 r. (sygn. akt II SA1432/02), który stwierdził, że “ustawa o ochronie danych osobowych nie zajmuje się określeniem techniki gromadzenia danych osobowych lecz zakresem ich przetwarzania (…).”

4 comments

 1. Witam,
  jeśli to możliwe to proszę o informację, jak w świetle przepisów o ochronie danych osobowych wygląda kwestia korzystania z usługi ksero i drukowania dla opinii i opracowań zawierających dane osobowe, w tym opnie wykonywane przez biegłego na zlecenie Sądu? Jestem biegłym sądowym, czy mogę przekazać na nośniku elektronicznym, wykonaną przeze mnie opinię sądową wykonaną na zlecenie Sądu – usługodawcy wykonującemu usługę drukowania i kserowania? Opinia taka zawiera dane osobowe ponadto jako biegły jestem zobowiązana do zachowania poufności. Czy jeśli “punkt ksero” skopiuje przekazany przeze mnie do wydruku dokument i w jakiś sposób wykorzysta, ja mogę także ponosić za to jakąś odpowiedzialność? Czy może powinnam zawrzeć z “punktem ksero” jakąś umowę, która chroniłaby mnie na wypadek takiej sytuacji?
  Pozdrawiam

  1. Zasdniczo nie udzielam indywiduanych porad prawnych na blogu. Jednak rzeczywiście jako biegły sądowy jest Pani administratorem danych osobowych przetwarzanych w związku ze zleconymi przez sąd opiniami, są to zwykle bardzo poufne dane i należy je odpowiednio chronić. Jest szereg obowiązków, które jako ADO musi Pani wypełnić. Odsyłam do lektury ustawy o ochronie danych osobowych, także ogólnodostępnych na stronach GIODO. Z punktem ksero trzeba podpisać umowę. Pozdrawiam.

 2. Dzień dobry,
  dziękuję za odpowiedź, ale nie działa u mnie (sprawdzałam na 2-óch komputerach) “przeczytaj poniżej”, jedynie “dodaj swój”, stad nie jestem w stanie odczytać odpowiedzi.
  Probelm chyba z Państwa strony?
  pozdrawiam serdecznie Alicja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: