kancelaria@przetwarzaniedanych.pl

Kancelaria na Facebooku

Kancelaria na Linkedin

“Kliknij i wygraj”

Z pewnością nie ma użytkownika sieci, który nie natknąłby się na baner z informacją krzyczącą : “Gratuluję! To nie żart! Wypełnij formularz i wygraj!”. Sieć pełna jest takich komunikatów. Obiecywaną nagrodę wygrac niełatwo, o ile w ogóle to możliwe, natomiast w następstwie ujawnienia swoich danych mogą pojawić się telefony z różnymi ofertami marketingowymi.

Niestety organizacja konkursów lub wręcz fałszywych konkursow to doskonała okazja, aby pozyskać dane osobowe użytkownikow sieci, które następnie są sprzedawane. Bazy danych to łakomy kąsek dla marketingowców a firmy często z takich baz korzystają zwłaszcza, że można zamówić różne kategorie baz danych na przyklad telefoniczne, adresowe czy e-mailowe.

Pozyskiwanie danych przy okazji organizowanych konkursów budzi wiele wątpliwości GIODO przede wszystkim, jeśli chodzi o obrót tymi danymiDane mogą być udostępnione innym podmiotom, ale muszą istnieć ku temu wyraźne, prawem przewidziane przesłanki oraz osoba, ktorej dane mają być udostępnione zostanie wyraźnie poinformowana komu i  w jakim celu jej dane zostaną udostępnione. Jeżeli udostępnienie następuje dla celów marketingowych wymgana jest zgoda osób zainteresowanych.

Klazule zgody, które umieszczone są w formularzach konkursowych najczęściej sformułowane są na tyle niejasno, że przeciętny użtkownik albo jej nie czyta albo nie rozumie a zwabiony wizją wygrania nowoczesnego smartfona czy innego gadżetu, skwapliwie akceptuje. I tak powstają bazy danych osobowych, które są przedmiotem nie zawsze legalnegp obrotu, dlatego zanim weźmiesz udział w jakimkolwiek konkursie w sieci pamietaj, aby upewnić się o legalności takiego konkursu i uważnie czytać wszystkie warunki, na które się zgadzasz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: