kancelaria@przetwarzaniedanych.pl

Kancelaria na Facebooku

Kancelaria na Linkedin

Darmowa skrzynka pocztowa a ochrona danych osobowych

Większość z nas korzysta z darmowych skrzynek pocztowych oferowanych przez dostarczycieli usług internetowych. Najczęściej szukamy bezpłatnych kont poczty elektronicznej rzadko czytając stosowne regulaminy dotyczące świadczenia tychże usług.

Niestety jak to w życiu bywa stara jak świat zasada, że niczego nie ma za darmo sprawdza się i tutaj. Pewnie Cię to dziwi, ale niestety taka jest prawda. Zastanawisz się wobec tego co to oznacza i co jest ceną za udostępnienie Tobie usługi poczty elektronicznej za darmo. Ceną niestety są najczęściej Twoje dane osobowe.  Zamawiając usługę poczty elektronicznej i akceptując regulamin świadczenia tej usługi najczęściej zgadzamy się na wiele różnych sposobów przetwarzania danych osobowych m.in na przykład przetwarzanie w celach marketingowych, profilowanie czy udostępnianie danych osobowych w celach marketingowych podmiotom trzecim.

Często zdarza się, że usługodawcy usług pocztowych zapewniają sobie prawo skanowania zawartości naszych skrzynek pocztowych w celu jak najtrafniejszego doboru reklam.  W regulaminie oczywiście czytamy, że takie skanowanie odbywa się w sposób zautomatyzowany i nikt nie ma dostępu do treści konkretnych wiadomości.

Nie zmienia to jednak faktów, że usługodawcy świadczący usługi poczty elektronicznej często mają siedziby poza terytorium UE a często również korzystają z serwerów zlokalizowanych poza europejskim obszarem gospodarczym. W takim przypadku nie mamy pewności czy regulacje dotyczące ochrony danych osobowych obowiązujace na tychże obszarach są adekwatne do tych obowiązujących w Europie.

Wszystkie te rzeczy mają o tyle znaczenie, że po stronie przedsiębiorców korzystających z powszechnie dostępnych skrzynek pocztowych powstaje ryzyko związane z ochroną tajemnicy przedsiębiorstwa, informacji poufnych związanych z działalnością tegoż przedsięborstwa, w tym danych osobowych klientów.

Zwrócić należy szczególną uwagę na zawody zobowiązane przepisami prawa do zachowania tajemnicy zawodowej w zakresie wszelkich informacji o klientach powziętych w związku ze świadczeniem usług. Osoby wykonujące takie zawody ponoszą odpowiedzialność prawną za niedochowanie tajemnicy zawodowej lub za brak należytej staranności w jej dochowaniu. Takim przykładem może być korzystanie z darmowej skrzynki pocztowej, której zawartość jest przez operatora skanowana do celów reklamowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: