kancelaria@przetwarzaniedanych.pl

Kancelaria na Facebooku

Kancelaria na Linkedin

Google Glass

google glass

Kolejna  elektroniczna zabawka jest w fazie testowania i niewykluczone, że niedługo trafi na rynek. Fani nowych technologii są zachwyceni nowym produktem firmy Google. Okulary z wbudowaną kamerą, mikrofonem, GPS oraz dostępem do internetu. Z wyglądu przypominające zwykle okulary niepokoją jednak europejskie organy ochrony danych osobowych. Powodem jest przede wszystkim to, iż organy kontrolne obawiają się czy, aby nowoczesne okulary nie staną się wszechwiedzącym okiem, które niewiadomo komu i niewiadomo w jakich celach swoja wiedzę może przekazywać.

W czerwcu b.r europejskie organy ochrony danych osobowych wystosowały do firmy Google list wzywający do dialogu na temat funkcjonowania nowego urządzenia komputerowego. W liście sformułowano szereg pytań na temat tegoż funkcjonowania. Ewentualne odpowiedzi pomogłyby ocenić inspektorom poziom zagrożenia inwigliacją wszechwiedzących oczu.

Zwolennicy urządzenia odpierają ataki twierdząc, iż podobne funkcjonalności mają już funkcjonujące na rynku urządzenia takie jak smartfony na przykład. Zrezygnowano jednak tymczasem z funkcji rozpoznawania twarzy, jako wzbudzającej najwięcej obaw i kontrowersji.

Jaki będzie los wszechwiedzących okularów dla naszej prywatności i jak im się przysłużą europejscy inspektorzy ochrony danych osobowych to pytania na razie bez odpowiedzi. Niemniej jednak  śledząc rozwój wydarzeń nie zaszkodzi rozglądać się czy aby przypadkiem ktoś testujący google glass w Polsce nie stoi obok.

2 comments

  1. Witam, Czy rzeczywiście za pomocą tych okularów można uzyskać wiele informacji o człowieku ? i mogą to być informacje zdobyte niezgodnie z prawem zatem , co grozi tej osobie w okularach ? Krzysztof

  2. Możliwości google glass jest bardzo wiele włącznie z funkcją rozpoznawania twarzy. Informacje nie muszą być zdobyte niezgodne z prawem. Bardziej chodzi o to, że urządzenie ma wszechstronne możliwości, aby takie dane zbierać, łączyć itd. a jednocześnie nie do końca znane są zasady przetwarzania tych danych, dlatego europejskie organy danych osobowych wystąpiły z pytaniami do firmy Google.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: