kancelaria@przetwarzaniedanych.pl

Kancelaria na Facebooku

Kancelaria na Linkedin

Administrator danych osobowych – Spółka prawa handlowego

 W kwestii ochrony danych osobowych przedsiębiorcy często mają problemy na poziomie bardzo ogólnych pojęć i kwalifikacji czy regulacje dotyczący ochrony danych osobowych dotyczą ich czy może jeszcze nie.

 Jednym z podstawowych a jednocześnie kluczowych pojęć z zakresu ochrony danych osobowych jest oczywiście administrator danych osobowych.

 W procesie przetwarzania danych osobowych bardzo ważną kwestią jest określenie, jaką rolę podmiot pełni czy administratora czy może przetwarzającego dane na zlecenie osoby trzeciej.

 Czy jestem administratorem zastanawia się przedsiębiorca będący osobą fizyczną, czy jestem administratorem zastanawia się spółka prawa handlowego.

 Administratorem danych osobowych wykorzystywanych w zakresie działalności prowadzonej przez przedsiębiorcę jest, co do zasady, sam przedsiębiorca. Administratorem takich danych jest w szczególności spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna, spółka jawna czy też spółka komandytowa. Tak więc administratorem danych jest sama spółka prawa handlowego, nie zaś jej organy, osoby zasiadające w organach tej spółki lub pełniące w niej funkcje kierownicze.

W przypadku osoby prowadzącej działalność gospodarczą pozostaje ona administratorem danych niezależnie od tego, czy wyznaczy pracownika odpowiedzialnego za przetwarzanie danych osobowych (tzw. administratora bezpieczeństwa informacji).

 Administrator danych osobowych to bardzo istotna rola w procesie przetwarzania danych ze względu na przymiot decydowania o danych ale także na szereg obowiązków do wypełnienia których zobowiązują administratora przepisy prawa.

 Nie w każdym jednak przypadku określenie swojej roli w stosunku do przetwarzanych danych osobowych jest jasne i oczywiste. Nie rzadko w obrocie gospodarczym można spotkać sytuacje, gdy pojęcia i role ulegają pomieszaniu. Nie obywa się w takich przypadkach bez konsekwencji prawnych.

 Na koniec należy wyraźnie zaznaczyć, iż wskazówką dla rozróżnienia ról w procesie przetwarzania danych jest między innymi to czy podmiot przetwarza dane dla osiągnięcia własnych celów i korzyści czy też dla korzyści i celów osoby trzeciej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: