kancelaria@przetwarzaniedanych.pl

Kancelaria na Facebooku

Kancelaria na Linkedin

Minister Rafał Trzaskowski wspólnie z komisarz Viviane Reding wzywają do przyspieszenia prac nad europejską reformą ochrony prywatności w sieci

 Ta reforma powinna być priorytetem europejskich polityków na najbliższe półrocze – czytamy w oświadczeniu wydanym przez wspólnie przez Viviane Reding, komisarz UE ds. Sprawiedliwości i polskiego ministra administracji i cyfryzacji Rafała Trzaskowskiego, na europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych 28 stycznia 2014 r.

Jeśli reforma utknie, nie wykluczam wprowadzenia zmian w prawie polskim– zapowiada min. Trzaskowski.

Poniżej najważniejsze tezy wybrane z tekstu oświadczenia wiceprzewodniczącej Viviane Reding, komisarz UE ds. Sprawiedliwości i polskiego ministra administracji i cyfryzacji Rafała Trzaskowskiego.

Ochrona danych osobowych jest w Unii Europejskiej prawem podstawowym. Już teraz poziom ochrony prywatności w Europie jest najwyższy na świecie. Za sprawą reformy, którą Komisja Europejska zaproponowała dokładnie dwa lata temu, w styczniu 2012 r., zasady te mogą stać się wzorcem do naśladowania dla reszty świata.

Powinny one służyć ochronie obywateli, którzy chcą, aby usługi internetowe były godne zaufania. Powinny również służyć małym i średnim przedsiębiorcom, dla których jednolity rynek z ponad 500 milionami konsumentów jest źródłem niewykorzystanych możliwości.

Politycy, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe — wszyscy są zgodni co do konieczności reformy prawa ochrony danych osobowych w UE.

Obywatele powinni móc odzyskać kontrolę nad tym co dzieje się z ich danymi osobowymi, ponieważ żyjemy w czasach, w których stały się one walutą napędzającą gospodarkę cyfrową. Stabilność tej waluty, podobnie jak każdej innej, wymaga zaufania.

Doniesienia z ostatnich miesięcy na temat inwigilacji w internecie naruszyły zaufanie nie tylko w stosunkach transatlantyckich, ale także ogólnie – wobec gospodarki cyfrowej.

Reforma prawa ochrony danych osobowych stanowi odpowiedź na obawy dotyczące nadzoru nad ich przetwarzaniem. Pomoże przywrócić zaufanie, pozwoli bowiem na realne egzekwowanie od przedsiębiorców, by przestrzegali zasad.

W przypadkach ich naruszenia stosowane będą dotkliwe sankcje finansowe, które mogą wynieść nawet 2% rocznych światowych obrotów przedsiębiorstwa.

Działania te przyczynią się do przywrócenia zaufania obywateli co do sposobu wykorzystania ich danych.

Reforma przyniesie jednak korzyści także przedsiębiorstwom. Komisja Europejska pragnie zastąpić tę wielorakość przepisów jednym prawem obowiązującym w całej Unii Europejskiej. Jeden kontynent – jedno prawo.

Wybrani w wyborach bezpośrednich europejscy parlamentarzyści wyrazili już silne poparcie dla propozycji Komisji Europejskiej.

Na październikowym szczycie przywódcy UE zobowiązali się do terminowego przyjęcia nowych przepisów jako sposobu na przywrócenie i wzmocnienie zaufania obywateli i przedsiębiorstw do gospodarki cyfrowej. Czas przejść od słów do czynu.

Reforma ochrony danych osobowych powinna być priorytetem europejskich polityków na nadchodzące sześć miesięcy. Obywatele domagają się silnych europejskich przepisów chroniących dane osobowe a przedsiębiorcy chcą prostych, jasnych i wykonalnych ram prawnych prowadzenia działalności gospodarczej na jednolitym rynku UE. Unijna reforma ochrony danych osobowych zaspokaja obie te potrzeby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: