kancelaria@przetwarzaniedanych.pl

Kancelaria na Facebooku

Kancelaria na Linkedin

Co i gdzie czyli rzecz o aplikacjach mobilnych w naszym życiu

gps mapa

Jesteś na mieście, w podróży służbowej, na wakacjach. Masz oochotę pójść do kina, teatru czy na koncert. Coigdzie.pl powie Ci, co dzieje się w okolicy.

Dzięki bezpłatnej aplikacji otrzymasz szereg przydatnych funkcjonalności – czytam w opisie aplikacji, która zachęca by ją ściągnąć. Dalej czytam, iż aplikacja ta wymaga informacji o mojej lokalizacji do prawidłowego działania. Każdy z nas z pewnością nie raz instalował na swoim telefonie czy tablecie różnorodne, przydatne aplikacje mobilne w celu tzw. ułatwienia bądź uprzyjemnienia sobie życia.

W dzisiejszych czasach aplikacje mobilne są wszechobecne takimi słowami rozpoczyna się Deklaracja Warszawska przyjęta podczas zamkniętych obrad 35. Międzynarodowej Konferencji Rzeczników Ochrony Danych i Prywatności, która w dniach 23-26.09.2013 r. odbyła się w Warszawie.

Deklaracja Warszawska odnosiła się do zagrożeń związanych z coraz powszechniejszym korzystaniem z różnego rodzaju aplikacji mobilnych. W deklaracji czytamy, ze obecnie zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym, dostępnych jest ponad 6 milionów aplikacji.

Aplikacje mamy je na smartfonach, tabletach, w samochodach, w domu i jego okolicach. Aplikacje mają nam ułatwić i uprzyjemnić codzienne życie, jednakże z ich używaniem wiążą się ryzyka związane z ochroną danych osobowych.

Rzecznicy ochrony danych osobowych zwracają w deklaracji uwagę, że co prawda aplikacje ułatwiają codzienne życie, a także zapewniają rozrywkę, lecz równocześnie umożliwiają przetwarzanie dużej ilości danych, często bez wiedzy osób, których dane dotyczą. Finał jest taki, że użytkownicy korzystający z aplikacji są nieustannie monitorowani a przy tym często są zupełnie nieświadomi tego faktu. Świadomość w zakresie działania aplikacji i ich wpływu na naszą prywatność jest znikoma. Rzecznicy w przyjętej deklaracji zobowiązali się do zadbania o to, aby użytkownikom aplikacji mobilnych zapewnić lepszą ochronę ich prywatności zarówno w sektorze publicznym jak i w życiu prywatnym.

W deklaracji podkreśla się konieczność utrzymania kontroli nad swoimi danymi przez użytkowników aplikacji, którzy muszą mieć możliwość decydowania jakie informacje i komu i w jakich celach chcą ujawniać. Niezbędne dla osiągnięcia tego celu jest udzielanie użytkownikom aplikacji wyraźnych i zrozumiałych informacji na temat gromadzenia danych przed rozpoczęciem ich gromadzenia.

Odnośnie twórców aplikacji zamieszczono postulat, aby już na najbardziej początkowym etapie tworzenia aplikacji uwzględniać ochronę prywatności użytkowników.  Twórcy zawsze muszą wiedzieć, co oferują i czego oczekują od swoich użytkowników – czytamy.

Kolejnym uczestnikiem w procesie dostarczania aplikacji moblinych są dostawcy systemów operacyjnych zapewniający poprzez swoje platformy ramy, w których wykorzystywane są aplikacje a tym samym mają największe możliwości, aby zagwarantować ochronę danych i ponosić szczególną odpowiedzialność wobec użytkowników.

Rzecznicy ochrony danych i prywatności deklarują, iż nie chcą psuć użytkownikom przyjemności płynącej z używania aplikacji a celem ich jest właściwe wykorzystywanie danych osobowych, dlatego nadchodzący rok zamierzają wykorzystać w celu podjęcia kroków na rzecz poprawienia ochrony danych i prywatności w tym obszarze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: