kancelaria@przetwarzaniedanych.pl

Kancelaria na Facebooku

Kancelaria na Linkedin

“Zimowa lawina rabatów”

 lawian ta

W dniu 12 stycznia 2011 r. Jan Nowak pełniący w Spółce XYZ Sp. z o.o. funkcję prokurenta otrzymał na służbowy adres mailowy wiadomość elektroniczną zatytułowaną „Zimowa lawina rabatów”.

W treści maila znajdowała się następująca informacja: „Państwa adres e-mail uzyskaliśmy z ogólnie dostępnych źródeł. Kliknięcie na poniższy link oznacza wyrażenie zainteresowania newsletterem (…) oraz chęć jego otrzymania. Dziękujemy.

Powyższa wiadomośc została wysłana przez Agencję reklamową, która na zlecenie Klienta wysłała zacytowany wyżej mailing.

Jan Nowak  pełni funkcję prokurenta w spółce XYZ Sp. z o.o. Nie wyrażał on nigdy zgody na przetwarzanie jego danych osobowych przez Agencję ani podmiot na zlecenie, którego został wysłany e-mail.

Prokurent Jan Nowak uznał, iż jego prywatność została zakłócona a tym samym prawa osobiste naruszone. Na tej podstawie wystąpił do Sądu z żadaniem zaplaty kwoty pieniężnej tytułem zadośćuczynienia.

Jak wiesz zakazane jest w polskim porządku prawnym przesyłanie niezmówionej informacji handlowej. Niezamówionej tj. takiej, na którą odbiorca nie wyraził uprzednio zgody. Co ciekawe polskie przepisy nie zabraniają wysyłania niezamówionej informacji jako takiej. Zakaz dotyczy przesyłania środkami komunikacji elektronicznej, w szczególności pocztą elektroniczą informacji, która zakwalifikować można jako handlową.

W tym momencie musisz wiedzieć, iż informacją handlową zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną jest każda informacja służąca promocji towarów, usług lub też wizerunku. Informacja handlowa w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną jest więc równoznaczna z przekazem o charakterze reklamowym, nie zaś z przekazem o charakterze czysto informacyjnym.

Jeśli przyjrzymy się bliżej informacji, która została wysłana do naszego Jana Nowaka to już sam tytuł “zimowa lawina rabatów” pozwala zakwalifikować ten komunikat jako informację handlową a zważywszy brak zgody także jako niezamówioną informację handlową czyli spam.

Jaki wyrok zapadł w zasygnalizowanej sprawie i co z tego wynika bedzie przedmiotem kolejnego wpisu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: