kancelaria@przetwarzaniedanych.pl

Kancelaria na Facebooku

Kancelaria na Linkedin

Zakazana informacja handlowa

Właśnie otrzymałam wiadomość z zapytaniem o zgodę na przesłanie informacji handlowej dotyczącej warsztatów na temat skutecznej windykacji, które odbędą się w Warszawie. Dalej podana jest dokładna data prowadzenia warsztatów, konkretna cena, którą należy uiścić za uczestnictwo.

W e-mail’u prosi się odbiorcę o udzielenie zgody na przesłanie informacji handlowej dotyczącej tychże warsztatów podczas, gdy większość informacji zawiera już samo zapytanie o zgodę.

W internecie zapytań takich krąży bez liku i każdy bez wątpienia miał okazję otrzymać podobne zapytanie, jak ja dzisiaj.

Wysyłanie informacji handlowych pocztą elektroniczną wymaga uprzedniej i wyraźnej zgody odbiorcy informacji. Oznacza to, że zakazane jest wysyłanie informacji handlowej drogą elektronczną bez zgody odbiorców.

O informacji handlowej i jej definicji w świetle prawa pisałam tutaj https://przetwarzaniedanych.pl/zimowa-lawina-rabatow/.

W polskim porzadku prawnym zakazane jest wysyłanie reklam do oznaczonego odbiorcy będącego osobą fizyczną. Oznacza to, że dopszuczalne będzie wysyłanie ofert i innych wiadomości marketingowych na adresy firmowe, ale takie, które nie zawierają danych osobowych osób fizycznych.

Na wstępie dałam przykład  zapytania o zgodę na przesyłanie informacji handlowej, przesyłanego do odbiorcy jako tzw. pierwszy e-mail .  Jednakże e-mail ten w swojej treści oprócz  prośby o wyrażnie zgody na przesyłanie informacji zawierał też informację handlową sensu stricte. Taka praktyka nie może znaleźć usprawiedliwienia w obowiązujących rzepisach a informacja taka musi być zakwalifikowana jako zakazana informacja handlowa.

7 comments

  1. Witam i dziękuję za komentarz. Możliwości teoretycznie jest sporo: zawiadomienie UOKiK- Prezes UOKiK może wszcząć postępowanie w przypadku naruszenia zbiorowych interesów konsumentów, skarga do GIODO (wysyłanie spamu niezgodne z uodo przetwarzanie danych osobowych, zawiadomienie o popełnieniu wykroczenia złożone na policję (wysyłanie niezamówionej informacji handlowej jest wykroczeniem ściganym na wniosek pokrzywdzonego, wreszcie wystąpić na drogę sądową z pozwem o zadośćuczynienie z tytułu naruszenia dóbr osobistych… Jak widać możliwości jest całkiem sporo:-) Pozdrawiam

 1. Witam. Zastanawia mnie czy myślenie oferty na adres firmowy gdzie przed małpa jest np. Słowo : bob, wit, kos, … Nie wieku czy to nazwisko czy jakiś skrót… Dziękuję ciekawy artykuł.

  1. Witam,
   Klasyfikacja adresów fikcyjnych, co do których z ich brzmienia trudno wywnioskować, czy należą do osoby fizycznej, czy innego podmiotu wydaje się problematyczna.
   Brak jest jednoznacznych reguł co do sposobu właściwej klasyfikacji adresów mailowych, dlatego w każdej sytuacji zasadna będzie analiza informacji o odbiorcy niezamówionych informacji handlowych, tak aby nie naruszyć przepisów. W przypadku wątpliwości najbezpieczniej wysłać pocztą elektroniczną, prośbę o wyrażenie zgody. No i należy pamiętać, iż w odniesieniu do odbiorców niebędących osobami fizycznymi, nadal nie można wysyłać informacji wygenerowanych przez automatyczne systemy wywołujące za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
   pozdrawiam

 2. Witam, podobną ofertę dostałam, ale nie wiem, na jaki e-mail to przyszło bo nie widać go w polu Odbiorca – przypuszczam, że to jakaś większa lista. Nie mniej jednak, czy jeśli nadawca wysłał to na ogólnodostępny adres firmowy, ale w zapytaniu już przedstawił ofertę – jest link do oferty z ceną, miejscem i datą, to narusza przepisy ?

  1. Jeśli jest to ogólnodostępny adres firmowy to znaczy nie zawierający danych oznaczonej osoby fizycznej to nie narusza ustawy o ochornie danych osobowych oraz ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną…
   pozdrawiam
   Mariola Malicka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: