kancelaria@przetwarzaniedanych.pl

Kancelaria na Facebooku

Kancelaria na Linkedin

Wyrok Sądu w sprawie “zimowej lawiny rabatów”

W poprzednim wpisie https://przetwarzaniedanych.pl/zimowa-lawina-rabatow/ opisałam historię prokurenta Jana Nowaka, który na swoją służbową skrzynkę pocztową otrzymał niezamawióny e-mail zatytułowany „zimowa lawina rabatów”. Po kliknięciu na odpowiedni link użytkownik mógł się przenieść do specjalnej oferty  rabatowej.

Sądy obu instancji uznały, iż przesłany do prokurenta Nowaka bez jego zgody e-mail stanowi niezamówioną informację handlową a tym samym narusza jego prawo do prywatności. Działanie takie sądy uznały jako bezprawną ingerencję w chronioną konstytucyjnie sferę życia prywatnego. W następstwie czego rozstrzygnęły, iż dobra osobiste Nowaka zostały naruszone i należy mu zasądzić odpowiednie zadośćuczynienie.

Ciekawostką będzie również fakt, iż Sądy uznały, ze do naruszenia dóbr osobistych powoda doszło w sposób bezprawny i nie wyłącza tej oceny okoliczność, iż powód jest prokurentem w spółce i że przedmiotowa wiadomość została wysłana na służbowy adres mailowy powoda znajdujący się w domenie.

Miarkując kwotę zadośćuczynienia za doznaną przez prokurenta Nowaka krzywdę Sąd wskazał, że adres mailowy powoda został wykorzystany zaledwie jednokrotnie przez pozwaną. Wiadomość, którą otrzymał nie zawierała informacji handlowej sensu stricte, lecz jedynie propozycję jej udostępnienia po wyrażeniu zgody przez powoda poprzez kliknięcie w linka znajdującego się w mailu. Tym samym całokształt okoliczności sprawy , w ocenie Sądu, uzasadniał zasadność roszczenia powoda jedynie do kwoty 500 zł.

W ocenie Sądu I instancji znikoma krzywda poniesiona przez powoda, niewielki zakres naruszeń jego dobra osobistego, jego jednorazowość oraz spełnienie przez pozwaną wszystkich żądań powoda (w szczególności przeproszenie go) wskazują że wnioskowana przez niego kwota nie znajduje uzasadnienia.

Reasumując sądy obu instancji uznały wysłanie jednego e-maila  pod hasłem  „zimowa lawina rabatów” za niezamówioną informację handlowa a tym samym za działanie w świetle prawa bezprawne. W konsekwencji sądy uznały, że prawo do prywatności powoda tym bezprawnym działaniem zostało pogwałcone, co upoważniało do zasądzenia  na jego rzecz odpowiedniej kwoty tytułem zadośćuczynienia.

Na koniec śpieszę Cię poinformować, że nie wyczerapliśmy jeszcze wątku “zimowej lawiny rabatów”, ale co się jeszcze ciekawego w “lawinie” kryje dowiesz się niebawem z kolejnych wpisów.

4 comments

  1. Dziękuje Pani Agnieszko,
   Faktycznie spam nie jest obcy nikomu, mimo restrykcyjnych przepisów. Cóż druga strona medalu jest taka, że firmy chcą korzystać z tego dobrodziejstwa jakim jest tani e-mail, aby promować swoją firmę, ofertę. Kij ma dwa końce, jak zawsze:-)

 1. Pani Mariolo,
  Wydaje mi się, że pominęła Pani jeden ważny aspekt w całej tej sprawie.
  Wydaje mi się, że kluczem do sprawy i do wyroku jaki zapadł jest to jak wygląda adres email Pana Jana Nowaka.
  Jeżeli adres firmowy Pana Nowaka to jan.nowak@domenafirmy.pl to sąd słusznie określił korespondencję jako niezamówioną informację handlową.
  Jeżeli jednak adres firmowy Pana Nowaka to sekretariat@domenafirmy.pl lub domenafirmy@domenafirmy.pl to uważam, że sąd nie miał racji.
  Co Pani o ty sądzi?

  1. Ależ oczywiście zgadzam się z Panem. Nie pominęłam jednak tego faktu. Pisząc o słuzbowym adresie e-mail Jana Nowaka chodziło oczywiście o służbowy e-mail zawierający dane osobowe. W przeciwnym wypadku o żadnym naruszeniu dóbr osobistych osoby fizycznej nie mogłoby być mowy.
   Pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: