kancelaria@przetwarzaniedanych.pl

Kancelaria na Facebooku

Kancelaria na Linkedin

Kara za brak zgody na SMSy marketingowe

Urząd Komunikacji Elektronicznej nałożył na Orange Polska kary pieniężne w łącznej wysokości 9,1 mln zł za wysyłanie SMS-ów marketingowych bez posiadania zgody klientów.

Zgoda na marketing bezpośredni

Jak to możliwe, że w dobie RODO, w kilka miesięcy po rozpoczęciu stosowania rozporządzenia, kara za nieuprawnione SMSy nałożona na tak duży podmiot. Co ciekawsze w tym przypadku organem, który nałożył karę jest Prezes UKE a nie UODO, gdyż operator naruszył przepisy prawa telekomunikacyjnego, które stosuje się do ochrony praw i wolności osób fizycznych  w odniesieniu do świadczenia usług łączności elektronicznej.

Przepisy prawa telekomunikacyjnego zakazują przesyłania treści marketingowych za pośrednictwem telekomunikacyjnych urządzeń końcowych bez uprzedniej zgody abonenta lub użytkownika końcowego. Przesyłanie SMSów marketingowych powinno odbywać się na podstawie uprzedniej zgody.

Administrator musi udowodnić  zgodę

Orange Polska nie wykazała, że posiadała utrwalone zgody udzielone przez swoich abonentów i użytkowników końcowych na otrzymywanie wiadomości o charakterze marketingowym, przy użyciu automatycznych systemów wywołujących.

Niewykluczone, że osoby, do których były wysyłane SMSy wyraziły nawet zgody na przetwarzanie ich danych osobowych w celach marketingowych, ale, co kluczowe, w niniejszej sprawie Orange nie udowodniła tego.

Na gruncie RODO również zasadą jest, iż w przypadku, gdy przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody administrator musi być w stanie wykazać, że osoba, której dane dotyczą, skutecznie wyraziła zgodę.

Administrator powinien wdrożyć środki organizacyjne lub techniczne umożliwiające udowodnienie otrzymania zgody od podmiotu danych, w szczególności w sposób pozwalający na utrwalenie faktu otrzymania zgody.

Kupowanie baz marketingowych

Pamiętaj, że ta sama zasada dotyczy sytuacji, gdy kupujesz bazy danych od podmiotów trzecich. Jeśli dane mają być wykorzystywane w celach marketingowych najczęściej podstawą przetwarzania będzie zgoda podmiotu danych. Jako odbiorca danych musisz pamiętać, aby weryfikować czy osoby, których dane są Ci udostępniane, wyraziły odpowiednie zgody. Co ważniejsze, czy w momencie sporu, kontroli urzędu, skragi będziesz w stanie wykazać, iż dysponujesz odpowiednim dowodem uzyskania zgód.

Wydawałoby się oczywista rzecz, a jednak na ostatnim przykładzie Orange widzimy, iż praktyka rynkowa nie spełnia tych oczywistych wymagań. A idę o zakład, że przykład Orange jest jednym z wielu na rynku.

Zastanawiasz się, czy Twoje działania marketingowe są prawidłowe, czy  w przypadku kontroli tego czy innego urzędu nie narażasz się na ryzyko nałożenia kar zawsze możesz skorzystać z pomocy a także usług naszej Kancelarii by oszacować ryzyko prawne związane z przetwarzaniem danych osobowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: