kancelaria@przetwarzaniedanych.pl

Kancelaria na Facebooku

Kancelaria na Linkedin

Pieniądz elektroniczny

pieniądz elekt zd

Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych, która weszła w życie w październiku 2013 roku , z pewnością będzie miała znaczący wpływ na rozwój usług płatniczych opartych na pieniądzu elektronicznym. Zmiana przepisów spowoduje, że łatwiej będzie wejść na rynek firmom o mniejszej kapitalizacji oraz pochodzących z wielu różnych dziedzin gospodarki.

Pieniądz elektroniczny, to cyfrowy odpowiednik gotówki, najbardziej innowacyjny instrument płatności, który jest jeszcze produktem niszowym jednak co raz bardziej zyskuje na znaczeniu i wzrasta jego popularność, to duży krok w przyszłość. Pozwala osobie go posiadającej na realizacje zapłaty bez użycia gotówki, a jego wartość zapisana jest na elektronicznym nośniku informacji.

Pieniądz elektroniczny wyróżnia się tym, że:

1. Nie ma konieczności powiązania z rachunkiem bankowym, zatem przy płatności nie musi występować np wydawca karty.

2. Ma miejsce anonimowość stron transakcji a szczególnie osoby płacącej, podobnie jak przy płaceniu gotówką.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami mogą funkcjonować dwa systemy:

a. gdzie występuje powiązanie pieniądza elektronicznego z rachunkiem bankowym,

b. pozwalający na identyfikacje osoby płacącej za pomocą pieniądza elektronicznego.

E-pieniądz może być także przechowywany na innym niż karta nośniku – np. na breloczku, który w celu płatności należy zbliżyć do terminala płatniczego. Jendakże pieniądz elektroniczny nie musi być związany z fizycznym nośnikiem – może być on zapisany jedynie na serwerze banku lub innej instytucji, wydającej ten pieniądz lub prowadzi jego rozliczenia. W tym przypadku pieniądz elektroniczny jest zapisany na swego rodzaju koncie nie – bankowym. Płatności w takim wypadku można dokonywać on-line, tj. poprzez zlecenia składane za pomocą telefonu, komputera …
Jeżeli chodzi o kwestię ochrony danych osobowych pieniądz elektroniczny powinien charakteryzować się cechą anonimowości przy sprzedaży lub kupnie towarów czy usług, nie ma potrzeby podawania sprzedawcy np imienia i nazwiska, adresu, numeru konta czy karty kredytowej. Anonimowość transakcji jest zatem nie tylko właściwością pieniądza gotówkowego, podobnie jest w przypadku pieniądza elektronicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: