Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych, która weszła w życie w październiku 2013 roku , z pewnością będzie miała znaczący wpływ na rozwój usług płatniczych opartych na pieniądzu elektronicznym. Zmiana przepisów spowoduje, że łatwiej będzie wejść na rynek firmom o mniejszej kapitalizacji oraz pochodzących z wielu różnych dziedzin gospodarki.
Pieniądz elektroniczny, to cyfrowy odpowiednik gotówki, najbardziej innowacyjny instrument płatności, który jest jeszcze produktem niszowym jednak co raz bardziej zyskuje na znaczeniu i wzrasta jego popularność, to duży krok w przyszłość. Pozwala osobie go posiadającej na realizacje zapłaty bez użycia gotówki, a jego wartość zapisana jest na elektronicznym nośniku informacji.
Pieniądz elektroniczny wyróżnia się tym, że:
1. Nie ma konieczności powiązania z rachunkiem bankowym, zatem przy płatności nie musi występować np wydawca karty.
2. Ma miejsce anonimowość stron transakcji a szczególnie osoby płacącej, podobnie jak przy płaceniu gotówką.
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami mogą funkcjonować dwa systemy:
a. gdzie występuje powiązanie pieniądza elektronicznego z rachunkiem bankowym,
b. pozwalający na identyfikacje osoby płacącej za pomocą pieniądza elektronicznego.
E-pieniądz może być także przechowywany na innym niż karta nośniku – np. na breloczku, który w celu płatności należy zbliżyć do terminala płatniczego. Jendakże pieniądz elektroniczny nie musi być związany z fizycznym nośnikiem – może być on zapisany jedynie na serwerze banku lub innej instytucji, wydającej ten pieniądz lub prowadzi jego rozliczenia. W tym przypadku pieniądz elektroniczny jest zapisany na swego rodzaju koncie nie – bankowym. Płatności w takim wypadku można dokonywać on-line, tj. poprzez zlecenia składane za pomocą telefonu, komputera …
Jeżeli chodzi o kwestię ochrony danych osobowych pieniądz elektroniczny powinien charakteryzować się cechą anonimowości przy sprzedaży lub kupnie towarów czy usług, nie ma potrzeby podawania sprzedawcy np imienia i nazwiska, adresu, numeru konta czy karty kredytowej. Anonimowość transakcji jest zatem nie tylko właściwością pieniądza gotówkowego, podobnie jest w przypadku pieniądza elektronicznego.