kancelaria@przetwarzaniedanych.pl

Kancelaria na Facebooku

Kancelaria na Linkedin

Zgoda na mailing

poczta kopert kom

W ostatnich wpisach opowiadałam historię prokurenta Jana Nowaka, którego spokój został zakłócony przez niezamówioną informację handlową.

Służbowy adres prokurenta został wykorzystany przez agencję reklamową, która na zlecenia klienta rozesłała jednorazowy e-mailing marketingowy.

Prokurent Nowak, jako że nie wyrażał zgody na przesyłanie mu informacji handlowej drogą elektroniczną, bardzo się tą niechcianą wiadomością zdenerowował.  Na fali niezadowolenia zawiadomił GIODO, zażądał  od podmiotu, na zlecenie którego rozesłano mailing, stosownego zadośćuczynienia pieniężnego na drodze sądowej .

Jeden e-mail w grzeczynym tonie, jak stwierdził Sąd niezawierający nawet stricte informacji handlowej a zamieszania sporo, sprawa u GIODO i w sądzie.

No właśnie nigdy nie wiadomo czy osoba lub osoby, do których kierowany jest mailing nie jest człowiekiem pokroju prokurenta Nowaka, który bardzo ceni sobie swoją prywatność i nie toleruje w swojej skrzynce spamu.

Wobec powyższego firmy zajmujące się e-mailingiem marketingowym lub takowy zlecające powinny pamiętać, iż w polskim systemie prawnym w zakresie pozyskiwania zgody na działania marketingowe obowiązuje model opt-in. Model ten polega na tym, iż na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną wymagana jest uprzednia zgoda adresata.

Zgoda nie może być domniemana lub dorozumiana z oświadczeń woli o innej treści oraz może być odwołana w każdym czasie. Taką zgodę musimy mieć zawsze, gdy planujemy wysyłkę mailingu marketingowego.

Oprócz zgody, która stanowić będzie podstawę prawną dla mailingu administrator danych musi wypełnić obowiązki informacyjne wobec osób, których dane zbiera. Osoby od których dane są zbierane  muszą zostać poinformowane o danych dotyczących administratora danych, celu i zakresu zbierania danych, źródle danych, prawie dostępu do danych oraz ich poprawiania.

Obowiązków jak widać jest sporo, jednakże skrupulatne ich wypełnienie jest niezbędne, aby uchronić się przed ewentualnymi roszczeniami ze stronych uprawnionych osób.

One comment

  1. W nawiązaniu do powyższego gdy kupuje bazę firm na potrzeby mailingu mimo to ze sprzedawca zapewnia ze baza zawiera tylko adresy filmowe to usuwam z niej wszystkie adresy z darmowych serwisów oraz takie adresy imienne, następnie uzywam programu Anomail i wyrzucam adresy tych co nie chcą zapytań o możliwość przesłania oferty i jak na razie nie mam podobnych sytuacji do tej opisanej w artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: