kancelaria@przetwarzaniedanych.pl

Kancelaria na Facebooku

Kancelaria na Linkedin

Klient nasz Pan – kontrola GIODO

Każdy przedsiębiorca hołduje tej maksymie. O klienta trzeba zabiegać, dbać, chuchać i dmuchać. Robić wszystko co możliwe, aby niezadowolonych klientów było jak najmniej a najlepiej wcale.

W jaki sposób na gruncie ochrony danych osobowych może zaszkodzić przedsiębiorcy niezadowolony klient. A no na przykład w taki, że poskarży się do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, że jego prawa zostały naruszone.

Co w takiej sytuacji może zrobić GIODO. GIODO może wiele, jednak na pewno nie może, poza zupełnymi wyjątkami, skargi zbagatelizować. Jako organ musi zareagować. Standardowo więc wszczyna postępowanie administracyjne, aby zbadać zasadność skargi naszego klienta.

Bywa, że klienci nie do końca mają rację, bywa, że ich skargi nie są w świetle prawa nieuzasadnione. Mądry GIODO wszystko to zbada, ustali i orzeknie co do istoty sprawy. W przypadku skargi nieuzasadnionej odmówi naszemu klientowi ochrony.

Ale ale niestety nie jest tak łatwo bo, gdy GIODO już wejdzie na kontrolę i badając przedmiot skargi zauważy jakieś inne, niezwiązane z nim uchybienie to niestety wytknie je używając odpowiednich środków prawnych.

Tak więc niezadowolony klient, który idzie ze skargą do GIODO może zaszkodzić nawet, jeśli mamy przekonanie o  niezasadaności jego skargi. Bowiem dla GIODO będzie to okazja, aby prześwietlić organizację pod kątem respektowania obowiązków w zakresie ochrony danych osobowych.

Wobec powyższego trzeba czynić wszystko, aby klienci byli zadowoleni ale również, aby organizacja chroniła w należyty sposób dane osobowe tak, żeby nawet, gdy GIODO się zjawi mieć pewność, że nie znajdzie niczego, co mogłóby nam wytknąć.

2 comments

  1. GIODO przedstawił komunikat o planowanych na bieżący rok kontrolach sektorowych. Szykują się kontrole m. in. w kancelariach prawnych.
    Czy Pani zdaniem taka kontrola w kancelarii jest w jakiś sposób inna/bardziej szczegółowa? Na co powinni zwrócić uwagę prawnicy?

    1. Dziękuję za pytanie. Napiszę na ten temat. Tak wiem, że na ten rok kancelarie zostały objęte w planie kontroli GIODO. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: