kancelaria@przetwarzaniedanych.pl

Kancelaria na Facebooku

Kancelaria na Linkedin

Uwaga na cudze dane osobowe

znajomi

Bardzo podoba mi się stanowisko GIODO dr. Wojciecha R. Wiewiórowskiego na temat tego, co dorośli mogą robić ze swoimi danymi osobowymi, swoją prywatnością. Mianowicie wielokrotnie powtarza on, iż jest daleki od piętnowania ludzkiej potrzeby obnażania swojej prywatności.

Najsłynniejszy portal społecznościowy FB jest areną obnażania tejże prywatności na szereg różnych sposobów. Jednakże dopóty dzielimy się ze światem wiadomościami, które dotyczą nas osobiście wszystko jest w porządku. Jesteśmy dorośli i mamy pełne prawo dysponować swoją prywatnością.

Nie może jednak znaleźć akceptacji fakt zamieszczania, na przykład na FB, informacji dotyczących osób trzecich bez ich wyraźnej zgody. Dotyczy to wszelkich informacji, zdjęć, filmów, publikacji dotyczących osób trzecich. Zamieszczając wspólne zdjęcie z imprez, wycieczki, spotkania bezwzględnie należy upewnić się, że osoby których prywatność odkrywamy mają tego świadomość i godzą się na to.

Niestety nie jest to kwestia do końca rozstrzygnięta przez przepisy w zakresie ochrony danych osobowych. Sam GIODO uważa, iż jest to jedna z trudniejszych kwestii, wymagająca wyraźnego uregulowania. Osoby trzecie, których dobra osobiste byłyby takimi publikacjami naruszone zawsze mogą na drodze cywilnej domagać się ochrony swoich praw a w przypadku popełnienia przestępstwa złożyć zawiadomienie na policję.

One comment

  1. Właściwie jeśli chodzi o słynny portal społecznościowy to mamy nie lada problem, ponieważ mój syn padł ofiarą w/w i mimo natychmiastowej mojej reakcji na policji nie da się z tym nic zrobić. Może i ktoś wie w jaki sposób ale Elbląska policja twierdzi, iż jest to jedyny tego typu portal który nie mając siedziby w Polsce rządzi się swoimi prawami i nawet policja nie może wyegzekwować i ukarać osoby która umieściła bez mojej zgody zdjęcie mojego nieletniego syna i publicznie go znieważyła.
    Proponowano mi w zamian pomoc i opiekę psychologiczna w razie gdyby mój syn nie radził sobie z emocjami wywołanymi zaistniałą sytuacją. Przykre ale prawdziwe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: