kancelaria@przetwarzaniedanych.pl

Kancelaria na Facebooku

Kancelaria na Linkedin

„Nie daj się okraść, chroń swoją tożsamość”.

 

Nie daj się okraść chroń swoją tożsamość. Pod takim hasłem rusza kampania edukacyjna, która ma na celu edukację społeczeństwa w zakresie ochrony danych osobowych i zwrócenie uwagi na zjawisko tzw. kradzieży tożsamości.

Poniżej zebrane ze strony Generalnego Inspektora danych Osobowych wskazówki dla użytkowników portali społecznościowych i nie tylko.O czym powinniśmy pamiętać w trosce o naszą prywatność?

 1. Internet jest pamiętliwy! Zachowaj ostrożność w dzieleniu się informacjami o sobie – cokolwiek napiszesz na swój temat lub na temat innych osób, usunięcie takiej informacji i wszystkich powielonych jej kopii z sieci Internet jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.
 2. Bądź ostrożny w nawiązywaniu znajomości w sieci – tak jak w życiu – osoby, które poznajesz w sieci, mogą nie być tymi, za które się podają i wcale nie muszą chcieć być Twoimi przyjaciółmi.
 3. Zanim zdecydujesz się zapisać do portalu społecznościowego, zapoznaj się z jego regulaminem i sprawdź możliwość kontaktu z jego administratorem.
 4.  Zastanów się jakie informacje o sobie umieszczasz w sieci. Czy chciałbyś, aby te informacje były znane Twoim pracodawcom, nauczycielom, kontrahentom…?
 5. Podczas rejestracji w portalu i późniejszego korzystania z niego, nie wpisuj swoich pełnych danych osobowych – wystarczy, że wpiszesz tylko te, które pomogą Twoim faktycznym znajomym w łatwym odnalezieniu Ciebie. 
 6.  Publikując zdjęcia z własnym wizerunkiem lub z wizerunkami innych osób musisz mieć świadomość, że znacznie ułatwiasz identyfikację siebie i innych oraz możesz przekazać w ten sposób znacznie więcej informacji niż zdajesz sobie sprawę.
 7. Podając w portalu społecznościowym informacje o innej osobie oraz publikując jej zdjęcia, upewnij się, że ta osoba nie ma nic przeciwko takiej publikacji.
 8.  Pamiętaj, że pomimo zachowania prywatności w portalu, Twoja anonimowość jest ograniczona i nie istnieje dla osób utrzymujących portal oraz dla organów wymiaru sprawiedliwości w sytuacji naruszenia prawa.
 9. Korzystaj z opcji umożliwiających ograniczenie kręgu osób, którym informacje o Tobie będą udostępniane.
 10. Zabezpieczaj wszystkie swoje dane osobiste również w swoim domu, umieszczając wszystkie zawierające je dokumenty w zamykanej na klucz skrzynce. Niestety 15% osób zgłaszających oszustwa internetowe to osoby, które zostały oszukane przez członków swojej rodziny, przyjaciół lub znajomych
 11. Nie noś swojego numeru NIP ani żadnych dokumentów zawierających Twój numer NIP w portfelu lub torebce.
 12. Na plażę nie zabieraj ze sobą żadnych dokumentów.
 13.  Zgubione dokumenty od razu zastrzeż w banku. Przypilnuj, aby bank przekazał informacje o zastrzeżeniu dokumentów do Systemu Dokumentów Zastrzeżonych. Zgłoś zagubienie dokumentów na Policji.
 14. Przed wyjazdem na wakacje zabezpiecz wszystkie dokumenty znajdujące się w Twoim domu, które zawierają dane osobiste np. dane bankowe. Najlepiej umieścić je w zamykanej na kluczyk skrzynce. Często złodziejem naszej tożsamości okazuje się ktoś z rodziny lub przyjaciół.
 15. Przeglądaj swoje comiesięczne sprawozdania operacji karty kredytowej i wyciągi bankowe pod kątem wszelkich błędów i nieautoryzowanych zakupów . Jeżeli podejrzewasz, że ktoś używa któregoś z Twoich kont bez Twojej zgody natychmiast skontaktuj się z bankiem.

Na oficjalnej stronie GIODO czytamy:

Jak wynika z tegorocznych badań przeprowadzonych na potrzeby kampanii, 60% Polaków nosi w portfelu wszystkie swoje karty kredytowe oraz dokumenty osobiste, co oznacza, że w jednym momencie może stracić wszystkie swoje dane. Zarazem 33% Polaków lub ich bliskich zgubiło dowód tożsamości bądź zostało z niego okradzionych, a więc doświadczyło już utraty tożsamości. Ponadto 12% Polaków nosi ze sobą w portfelu lub ma zapisany w komórce numer PIN karty płatniczej, a zatem sporo ryzykuje.”

2 comments

 1. Z prawdziwym zainteresowaniem przeczytałam “wyciąg” ze strony GIODO. Ochrona danych osobowych w ogóle nie wchodzi w krąg moich zainteresowań zawodowych, ale prywatnie – to co innego. Wciąż wiem za mało o intenecie, zabezpieczeniach, konsekwencjach zbytniej otwartości w internecie itp. Będę zaglądała na bloga Pani Mecenas dla moich własnych pywatnych korzyści :-).

  1. Witam Panią Mecenas na moim blogu:-)
   Posłużę się cytatem prof. Janusza Borkowskiego z listu napisanego po lekturze pozycji “Internet” pod redakcją prof. Grażyny Szpor:

   “…wracamy do swoistego raju – nie wiadomo kiedy człowiek może stać się nagi i bosy, bez liścia figowego, gdy da się uwieść swobodzie cyberprzestrzeni. Zawsze ta zabawa w policjanta i złodzieja, kto kogo szybciej przechytrzy. Oczywiście to tylko część problemów, są i korzystne…”

   Od internetu ucieczki nie ma i wiemy to wszscy. Rzeczywiście ważne jest, aby użytkownicy internetu stawali się coraz bardziej świadomi swoich praw i obwowiązków i dotyczy to tak przedsiębiorców jak i konsumentów. Różne kampanie edukacyjne organizowane między innymi przez GIODO mają służyć temu celowi. Ważne są też oczywiście dobre regulacje prawne, uwzględniające interesy wszystkich użytkowników sieci. Jedno jest pewne cyfrowa rzeczywistość stała się faktem z wszystkimi wadami i zaletami płynącymi z tego faktu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: