kancelaria@przetwarzaniedanych.pl

Kancelaria na Facebooku

Kancelaria na Linkedin

Życie bez ABI

Czy  w nowej rzeczywistości prawnej tj. w świetle znowelizowanej ustawy o ochronie danych osobowych, da się żyć bez ABI. Mam wrażenie, że ta deregulacyjna nowelizacja, której pierwotnie przyświecał cel ułatwienia przedsiębiorcom prowadzenia działalności, poruszyła przedsiębiorców do działania.

Od początku roku obserwuję wzmożone zainteresowanie nie tylko prawników, profesjonalnych ABI ale też samych przedsiębiorców nową regulacją. Nie da się ukryć, że zainteresowanie to spowite jest strachem przed nowym obliczem ABI. Obowiązków miało być mniej a będzie więcej. ABI musi być ekspertem w dziedzinie ochrony danych osobowych. Za brak odpowiedniej wiedzy GIODO może z urzędu wykreślić go z rejestru. Dla reputacji ABI może to być cios przesądzający losy jego kariery w tym zawodzie. Nowe obowiązki nie ominą nawet administratorów, którzy w ogóle  zrezygnują z powołania ABI. Dylematów jest wiele i okazuje się, że mają je wszyscy począwszy od przedsiębiorcy poprzez ABI a na prawnikach i GIODO kończąc.

Czy wobec tego życie bez ABI nie jest jakąś alternatywą zapytam przewrotnie.

Niektórzy jednak się budzą lub też są budzeni przez spaming firm oferujących usługi w zakresie danych osobowych. Budzą się i jak nie mieli nic tak nagle chcą mieć wszystko łącznie z ABI na etacie. Zalecam jednak zachować spokój, nie ulegać presjom a juz na pewno zachować dystans do  ofert przesyłanych w związku z ostatnią nowelizacją.

Nie oznacza to, że należy się nie przejmować i spać dalej. Jeśli w tym momencie chcesz zrobić porządek w obszarze ochrony danych osobowych w swojej firmie to nie musisz działać w amoku. Najważniejsze to podjąć odpowiednią dla swojej firmy decyzję. Powołanie ABI nie w każdym przypadku jest rozwiązaniem optymalnym. Są sytuacje, gdy bardziej korzystne będzie zapewnienie stanu zgodności bez powołania ABI.

Na koniec muszę jednak też powiedzieć, że rzeczywiście są firmy, dla których profesjonalny ABI to najlepsze z możliwych rozwiązań. Jednak co najlepsze jest dla twojej firmy musi być wyważone a decyzja podjęta w oparciu o anlizę jej działalności, rozmiaru działania, zakresu przetwarzania danych osobowych i ryzk prawnych z tym związanych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: