kancelaria@przetwarzaniedanych.pl

Kancelaria na Facebooku

Kancelaria na Linkedin

Reforma prawa – ochrona danych osobowych już przesądzona

Na stronach GIODO możemy przeczytać informację, iż zakończył się trilog czyli ostatni etap uzgadniania przez instytucje UE tekstu rozporządzenia unijnego w sprawie ochrony danych osobowych. Głosowanie nad przyjęciem rozporządzenia odbędzie się na wiosnę.

GIODO wyraziła się, iż osiągnięcie porozumienia przez instytucje UE oznacza historyczny moment dla ochrony danych osobowych. Trudno się z nią nie zgodzić. To rozporządzenie to wielka reforma, która będzie wymagała też solidnych przygotowań do niej w porządkach prawnych poszczególnych państw. Prace w tym zakresie z pewnością już są planowane i lada moment ruszą. Wbrew pozorom nawet przy tak długim, jak określone, vacatio legis, czasu jest mało patrząc na rozmiar zmian.

Dla przedsiębiorców skończy się era bagatelizowania spraw ochrony danych osobowych, traktowania ich z reguły po macoszemu. Ochrona danych osobowych poprzez sankcje za naruszenie przepisów, w postaci bardzo dolegliwych kar finansowych, stanie się tematem zasługującym na poważne traktowanie.

I nie cieszy mnie, że przedsiębiorcom przybędzie obowiązków do wypełnienia, bo przecież i tak mają ich nadmiar. Sama jestem przedsiębiorcą i rozumiem to. Jednak obserwując beztroskę i lekceważenie, czasami zupełnie jawne ochrony danych myślę, że podniesienie rangi zagadnienia jest stanem pożądanym.

Jak zawsze na początku i tutaj będzie opór, jednak z czasem przyzwyczaimy się do nowego stanu, który wymagał będzie zachowania  odpowiednich standardów w celu zapewnienia zgodności przetwarzania danych osobowych.

W dobie globalnej gospodarki cyfrowej, galopującego rozwoju nowych technologii przynoszących coraz to nowe i bardziej wyrafinowane sposoby przetwarzania naszych danych osobowych, określenie ram prawnych dla tego przetwarzania stało się  niezbędne.

Sądzę, że i ABI będą mieli więcej pracy, ale też może i więcej zrozumienia dla wykonywanych przez nich obowiązków, czego oczywiście tak z okazji Nowego Roku wszystkim ABI życzę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: