kancelaria@przetwarzaniedanych.pl

Kancelaria na Facebooku

Kancelaria na Linkedin

ABI powinien mieć wsparcie

Ostatnia nowelizacja ustawy o ochronie danych osobowych wyśrubowała wymagania wobec ABI. Rozbudowany katalog zadań doprecyzowanych w przepisach wykonawczych dowodzi, iż ustawodawca chce by była to osoba o wiedzy eksperckiej. Taki kierunek będzie się utrzymywał, bowiem przepisy procedowanego właśnie w organach Unii rozporządzenia w sprawie ochrony danych osobowych, utrzymają ten kierunek.

Jednak większość administratorów danych nie przyjmuje tego do wiadomości. Mamy wskutek tego sytuacje, że obowiązki ABI są traktowane jako dodatkowe, wykonywane niejako przy okazji wykonywania innych, tych właściwych i ważniejszych obowiązków. W niedużych organizacjach to się może nawet sprawdzić, jednak w większych czy takich, gdzie przetwarzanie danych osobowych jest kluczową sferą działalności, nie powinno to mieć miejsca.

ABI radzą sobie jak mogą, adaptują się do nowych regulacji, dokształcają, szukają dobrych źródeł wiedzy czy czasami też konkretnego wsparcia. Jednak fakty są takie, że często ABI pozostawieni są samym sobie, że administratorzy danych nie zapewniają im należytego wsparcia.

Zgłaszają się do mnie ABI, którzy takiej właśnie pomocy szukają i wspólnie razem udaje się nam stworzyć dobre, pożyteczne rozwiązania, tak potrzebne w natłoku obowiązków służbowych ABI a także wobec presji czasu a także wymagań przełożonych. Czasami takie właśnie dobre praktyki są nieodzowne, aby tym wszystkim obowiązkom sprostać a jednocześnie wywiązać się z nich należycie. I to właśnie dzięki ABI, z którymi mam przyjemność współpracować poznaję jakie ABI mają potrzeby i jakie praktyczne rozwiązania mogą tym potrzebom sprostać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: