Kserowanie dokumentów a ochrona danych osobowych

Często spotykamy się z  koniecznością kserowania dokumentów, warto zatem  zastanowić się nad tą czynnością z uwagi na kwestie dotyczące  ochrony danych osobowych.

Przepisy ustawy o ochronie danych osobowych oczywiśnie nie zakazują kserowania dokumentów, ważne jest jednak przy tym aby nie kopiować i gromadzić dokumentów  w szerszym zakresie niż zakłada to cel dla którego dane są kserowane.

Na ten temat wypowiedział się  Naczelny Sąd Administracyjny,  w wyroku z dnia 19 grudnia 2001 r. (sygn. akt II SA 2869/00) orzekł, iż “gromadzenie danych osobowych przez wykonanie kopii dokumentu zawierającego te dane jest kwestią techniczną, obojętną dla prawodawcy reglamentującego w ustawie o ochronie danych osobowych przetwarzanie tego rodzaju danych.”

Nie jest istotne przy tym jaką zastosowaną technikę utrwalania danych np kopiowanie, przepisywanie, gdyż technika ta nie przesądza o legalności przetwarzania danych. Decyduje o tym przede wszystkim : podstawa prawna przetwarzania danych (art. 23 ustawy), rodzaj przetwarzanych danych (art. 27) oraz granice przetwarzania (art. 26 ust. 1 pkt 3).

Analogiczne stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 7 listopada 2003 r. (sygn. akt II SA1432/02), który stwierdził, że “ustawa o ochronie danych osobowych nie zajmuje się określeniem techniki gromadzenia danych osobowych lecz zakresem ich przetwarzania (…).”

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Alicja 4.01.Styczeń o 10:12

Witam,
jeśli to możliwe to proszę o informację, jak w świetle przepisów o ochronie danych osobowych wygląda kwestia korzystania z usługi ksero i drukowania dla opinii i opracowań zawierających dane osobowe, w tym opnie wykonywane przez biegłego na zlecenie Sądu? Jestem biegłym sądowym, czy mogę przekazać na nośniku elektronicznym, wykonaną przeze mnie opinię sądową wykonaną na zlecenie Sądu – usługodawcy wykonującemu usługę drukowania i kserowania? Opinia taka zawiera dane osobowe ponadto jako biegły jestem zobowiązana do zachowania poufności. Czy jeśli “punkt ksero” skopiuje przekazany przeze mnie do wydruku dokument i w jakiś sposób wykorzysta, ja mogę także ponosić za to jakąś odpowiedzialność? Czy może powinnam zawrzeć z “punktem ksero” jakąś umowę, która chroniłaby mnie na wypadek takiej sytuacji?
Pozdrawiam

Mariola Malicka 4.01.Styczeń o 10:38

Zasdniczo nie udzielam indywiduanych porad prawnych na blogu. Jednak rzeczywiście jako biegły sądowy jest Pani administratorem danych osobowych przetwarzanych w związku ze zleconymi przez sąd opiniami, są to zwykle bardzo poufne dane i należy je odpowiednio chronić. Jest szereg obowiązków, które jako ADO musi Pani wypełnić. Odsyłam do lektury ustawy o ochronie danych osobowych, także ogólnodostępnych na stronach GIODO. Z punktem ksero trzeba podpisać umowę. Pozdrawiam.

Alicja 5.01.Styczeń o 12:41

Dzień dobry,
dziękuję za odpowiedź, ale nie działa u mnie (sprawdzałam na 2-óch komputerach) “przeczytaj poniżej”, jedynie “dodaj swój”, stad nie jestem w stanie odczytać odpowiedzi.
Probelm chyba z Państwa strony?
pozdrawiam serdecznie Alicja

Alicja 12.01.Styczeń o 20:46

Tym bardziej bardzo dziękuję za odpowiedź!
Pozdrawiam serdecznie Alicja

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: