Aplikacja wszystko ci powie…

Z niedowierzaniem patrzyłam na zaktualizowane zdjęcie profilowe koleżanki, rzeczywiście wyglądała jak ona tylko za jakieś 30 lat, ale tak realnie, że wprawiało to w osłupienie.

W tym samym czasie dr Maciej Kawecki pisał: “czy naprawdę wiedza o tym jak będziemy wyglądać za 50 lat jest tak cenna by sprzedawać za nią zasoby do wszystkich naszych danych w telefonie!? I jeszcze do Rosji…”.

No właśnie tylko kto się nad tym w ogóle zastanawia instalując i korzystając z apliakcji typu FaceAppe, kto myśli o danych osobowych, które przy okazji udostępnia. Zaryzykuję stwierdzeniem, że prawie nikt…

  Aplikacja FaceAppe dzięki której można zobaczyć swój wizerunek z przyszłości, została stworzona przez firmę działającą w Rosji. Dane są przechowywane w chmurze a FaceApp jest produktem w segmencie aplikacji chmurowych dostępnych przez przeglądarkę internetową.

Niestety nie jest jasne, do jakiego stopnia pracownicy FaceApp mają dostęp do tych zdjęć i nie do końca wiadomo, co dzieje się dalej z przesłanymi twarzami.

Jak pisze dr Kawecki korzystając z rosyjskiej FaceApp, pozwalamy na modyfikowanie zawartości karty, pełny dostęp do sieci i odbieranie danych z internetu! Oczywiście za zgodą, gdyż instalacja aplikacji wymaga zgody użytkownika na udostępnienie danych.

Taki zakres danych udostępniany aplikacji stwarza potencjalnie duże zagrożenie dla dóbr użytkowników przy wykorzystaniu ich w sposób sprzeczny z prawem.

Czy zaspokojenie ciekawości o tym, jak będziemy wyglądać za kilkadziesiąt lat lub o kilkanaście kilogramów mniej lub jak nam w kolorze blond, warte jest udostępniania tak szerokiego zakresu danych. W szczególności, gdy niejasne jest, jak te dane będą przetwarzane.

Na koniec pragnę dodać, że wokół FaceApp wywiązała się prawdziwa burza. Jedni aplikację krytykują posądzając wręcz o szpiegowanie, inni natomiast zdecydowanie bronią wskazując, iż na przykład Facebook czy Twitter przetwarza więcej danych o swoich użytkownikach.

Zespół CERT Polska przeanalizował to oprogramowanie, aby sprawdzić, czy faktycznie umożliwia ono “kradzież” danych. Jest to bardzo ciekawa i merytorczyna analiza, która rozwiewa w mojej ocenie największe wątpliwości w szczególności w odniesieniu do “kradzieży danych”. Całe opracowanie znajdziesz pod linkiem: https://www.cert.pl/news/single/faceapp-analiza-aplikacji-oraz-rekomendacje-dotyczace-zachowania-prywatnosci/?fbclid=IwAR17n1D4_WDT3VZtyVbMHosoUzF0SqHXie1PB0tOmJ3sAmIjee7iXRoJV1c .

Niemniej jednak własne analizy prowadzi również Departament Zarządzania Danymi w Miniesterstwie Cyfryzacji i od ich wyników zależy czy zostaną podjęte formalne kroki związane z aplikacją.